Odbojnice stalowe dzielimy za względu na miejsce przeznaczenia i funkcję którą odbojnica stalowa ma pełnić.

Jednak większość odbojnic stalowych pełni funkcję zarówno ochronną jak i ostrzegawczą, dlatego warto raczej skupić się na podziale ze względu na zastosowanie i miejsce przeznaczenia.

 

Odbojnice słupowe

Jednym z najbardziej popularnych typów odbojnic są tzw. odbojnice słupowe.
Odbojnica słupowa to nic innego jak wystający z poziomu posadzki czy gruntu stalowy słupek, który ma za zadanie ochronić narażone na uderzenia części zabudowy czy infrastruktury.

Bardzo często odbojnice słupowe stosowane są do wygrodzenia jakiejś strefy.
Może być to strefa dostaw, droga ewakuacyjna czy po prostu zwykłe chodnik przeznaczony do ruchu pieszych. Odbojnice słupowe najczęściej wykonane są ze stalowej rury okrągłej o średnicach od 48mm do 219mm, zdarzaj się jednak, że w wyjątkowych przypadkach ( ruch ciężkich transportowych pojazdów ) średnica odbojnicy wynosi np.: 1000mm.

Odbojnice słupowe znajdują najczęściej zastosowanie na parkingach, w magazynach lub w drogownictwie.

Odbojnice liniowe

W miejscach gdzie punktowe wygrodzenie/zabezpieczenie za pomocą odbojnic słupowych się nie sprawdzi, stosuje się odbojnice liniowe. Odbojnica liniowa to najczęściej stalowa rurka przytwierdzana do posadzki/gruntu wzdłuż całej strefy narażonej na uderzenia. Najczęściej wykonuje się je z rur stalowych okrągłych o niewielkich średnicach od 48mm do 114mm.
Bardzo często możemy spotkać je zamontowane wzdłuż ścian budynków wewnątrz lub na zewnątrz. Równie często spotykamy je robiąc zakupy w supermarkecie. Odbojnice te są montowane wzdłuż lad sklepowych aby chronić je przed uderzeniami wózkami sklepowymi.

Odbojnice regałowe

Chociaż pełni taką samą funkcje jak wspomniana wcześniej odbojnica liniowa w supermarkecie, innym rodzajem odbojnicy będzie odbojnica regałowa lub bardzo podobna do niej odbojnica narożna. Odbojnica regałowa najczęściej chroni regały magazynowe przed uderzeniem wózka widłowego lub naroża ścian przed nadmiernym ocieraniem. W związku z tym, że odbojnice te są wykonanie niemal w takim sam sposób z kątownika lub dwóch blach zespawanych ze sobą pod kątem prostym można zaliczyć je do jednej kategorii. Różnica polega na tym, że odbojnica narożna najczęściej mocowana jest do ściany/naroża, którą ma chronić, natomiast odbojnica regałowa posiada stopę z blachy stalowej i jest mocowana do posadzki.

Tak naprawdę pozostałe rodzaje odbojnic to nic innego jak kombinacja wymienionych powyżej typów odbojów. W związku z tym wyróżniamy odbojnice naprowadzające, które są w rzeczywistości najczęściej odbojnicą liniową o zwiększonej średnicy i lekko zmienionym kształcie.

Odbojnice typu U,L, to odbojnice liniowe wygięte lub spawane w odpowiednie kształty U czy L czy inne nietypowe .

Barierki techniczne

Ponadto możemy wyróżnić inny typ odbojnic, które tak naprawdę powinno się raczej zaliczyć do barierek. Jednak z uwagi na swoje zostawanie i prosty, nieskomplikowany w wykonaniu kształt zaliczamy do odbojnic. Barierki techniczne służą najczęściej do zabezpieczenia ciągu komunikacyjnego ruchu pieszych. Są to najczęściej bardzo proste barierki wykonane z rury okrągłej o średnicy 48mm, 51mm, 60mm. Bardzo często spotykamy je przy drogach oraz w halach produkcyjnych.

Wszystkie z wymienionych odbojnic możemy podzielić jeszcze ze względu na materiał, z którego są wykonane oraz rodzaj wykończenia.

Materiałem najczęściej używanym do wykonania odbojnic jest tzw stal czarna w gatunku S235. Często również spotkamy ( zwłaszcza w branżach spożywczych ) odbojnice ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna jest jednak dość droga i nie jest tak często używana jak pospolita stal czarna.

Ponadto zdarza się, że odbojnice wykonane są z aluminium czy nawet gumy, które są jednak rzadko stosowane i stosunkowo drogie.

Wykonanie odbojnic ze stali zwykłej oraz stali nierdzewnej różni się nie tylko ceną ( odbojnice nierdzewne są klika razy droższe o tych ze stali czarnej ). Różnica polega też na wykończeniu. Stal nierdzewna ma tą zaletę, że nie trzeba jej zabezpieczać przed korozją oraz bez żadnej dodatkowej obróbki wygląda bardzo estetycznie. Niestety jednak, bardzo często zdarza się tak, że odbojnica pełni również funkcję ostrzegawczą, dlatego musi być wymalowana w ostrzegawcze barwy.

Malowanie czarno-żółte lub czerwono-białe możemy zastosować tylko do odbojnic wykonanych ze stali czarnej. Ze względu na wykończenie tzw. zabezpieczenie antykorozyjne odbojnice stalowe możemy podzielić na ocynkowane, malowane natryskowo oraz malowane proszkowo.
Zabezpieczenie przez cynkowanie ogniowe można łączyć z malowaniem zarówno natryskowym jak i proszkowym. Powstałe w ten sposób zabezpieczenie antykorozyjne nazywa się zabezpieczenie przez system Duplex.

Więcej na temat zalet i wad możliwych zabezpieczeń antykorozyjnych znajduje się w osobnym artykule „Zabezpieczenia antykorozyjne stali”.